Останні новини

Де українці будуть відпочивати цього літа

Кількість українців, що виїжджають відпочити за межі України, в перші п'ять місяців 2015-го скоротилося до рівня початку нульових.

Український виїзний туризм скорочується з початку минулого року. Падіння попиту переживають всі закордонні напрямки, менше інших просіли демократичні Грузія, Туреччина і Єгипет. Позитивне відміну від стану 15-річної давності — зараз в країні є внутрішній туризм, і він дуже активно розвивається.


Про ці та інші тренди туристичного сезону-2015 розповіли оператори і експерти ринку.

Ближче, та краще: топ-5 трендів внутрішнього і в'їзного туризму

За даними Центру туристичної інформації, що у цьому році українці на 15-20% більше відпочивають всередині країни. Цю тенденцію як не можна яскравіше продемонстрували минулі травневі свята.
«У травні цього року найбільш популярною, безумовно, була Україна. Із внутрішніх напрямків затребувані курорти Азово-Чорноморського узбережжя, курорти Карпат, Придністров'я та центральної частини України», — розповідає директор туристичного агентства Гамалія " Ігор Голубаха.

«Сталася часткова переорієнтація українських туристів на Львівське, карпатське, одеське направлення. На них зараз практично ажіотажний попит, у тому числі за рахунок тих, хто багато років до цього відпочивав в Криму», — підтверджує президент Асоціації лідерів турбізнесу України Йосип Андрик. За даними експерта, точно підрахувати, скільки саме екс-шанувальників Криму віддали перевагу півострову інші напрямки по Україні, складно із-за відсутності адекватної статистики внутрішнього туризму в Україні.

1. Україна — в плюсі.


Говорячи про внутрішній туризм взагалі, експерти сходяться на думці, що він виграв від спаду на зовнішніх напрямах.


«На сьогоднішній день в Україні, навіть при підвищенні цін на всі товари і послуги в середньому на 15-25%, ціни на внутрішній туризм все одно в рази нижче, ніж на закордонний», — пояснює директор Центру туристичної інформації Володимир Царук.

«Внутрішній туризм в нинішніх умовах отримує шанс на розвиток і додатковий заробіток», — упевнений Голубаха.

2. Конкуренція,
незважаючи на подорожчання. Ціни на відпочинок в Україні в цьому році почали дорожчати перед травневими святами. За даними Центру туристичної інформації, травневі та літні тури додали у вартості 15-20% в порівнянні з цінами минулого року. Так, відпочинок у Львові в цьому сезоні може обійтися всього в 300 грн на добу на одну людину, на курортах Карпат — в 400-600 грн, на Волині та Закарпатті і того менше — 200-250 грн. Для порівняння, тур на двох до Єгипту обійдеться мінімум в 600-700$, а 10-денний відпочинок у Болгарії — в 350-400$ в разі вибору автобусного туру і 500-600$ з перельотом.

3. Якщо у гори Карпати.

«Карпатські курорти користуються попитом навіть влітку: по-перше, не всі їдуть до моря, а по-друге, у карпатських готелів в цьому році не так піднімалися ціни в готелях на півдні країни. До того ж Карпатський регіон пропонує туристам набагато більш широкий вибір екскурсійних програм і маршрутів, — наводить дані Царук. — В цілому виходить, що близько 30-35% українців у цьому сезоні будуть відпочивати в Карпатах, Закарпатті та на Волині, на таких популярних курортах, як Шацькі озера».

4. Якщо до моря
— то в Одесу, в Затоку або Залізний Порт. За даними Центру туристичної інформації, найпопулярнішими морськими внутрішніми напрямками для відпочиваючих залишаються Одеса та курорти Одеської області, такі як Затока, курорти Херсонської області — Скадовськ, Залізний Порт, Коблево, і Бердянськ Миколаївської області.

5. Українці їдуть
до Туреччини, а турки — в Україну. Зростає популярність України та серед жителів деяких інших країн. На тлі відчутного падіння подорожуючих з країн ЄС відпочинок в Україні частіше стали віддавати перевагу громадяни Туреччини і Болгарії.

«Турки, до прикладу, не так бояться нинішньої ситуації в Україні. До того ж гривня просіла по відношенню до долара настільки, що наші ціни стали для іноземців рекордно дешевими, тому вони охоче їдуть в Одесу, Київ, Львів. І їх стає більше», — стверджує Царук. За даними Держприкордонслужби України, в минулому році країну відвідало 13,1 млн іноземних туристів, що на 49% менше, ніж у 2013-му (25,7 млн туристів).

Оператори ринку сподіваються, що відкриття в цьому році нових внутрішніх напрямків у МАУ (з квітня авіакомпанія літає з Києва до Запоріжжя і готується відкрити рейси Харків — Одеса і Львів — Одеса) і Турецьких авіаліній (рейсу Стамбул — Херсон, відкритого також у квітні цього року) посприяє як внутрішнього, так і в'їзного туризму в Україні.

Виїзний туризм: топ-5 трендів

З закордонним відпочинком в цьому сезоні в українців все сумно, туроператори очікують, що за підсумками року ринок просяде на 30-40%. Причина очевидна — економічна криза.

«У нинішньому літньому сезоні симпатії українських туристів залишилися тими ж, що і в минулий і позаминулий рік, але кількість тих, хто може дозволити собі відпочинок, продовжує скорочуватися», — нарікає Голубаха.

1. Тільки Туреччина і Єгипет.
Всі туроператори, опитані журналістами, призводять одні й ті ж дані: самими масовими напрямками залишаються Єгипет і Туреччина, по решті кількість туристів з України стрімко падає.

«За нашими даними, виїзний туризм в цьому році просів на 30-40% порівняно з минулим роком. Менше інших напрямів просіла Туреччина. Рейсів на Анталію, Бодрум, Мармарис стало менше, але збільшилася кількість рейсів до Стамбулу», — розповідає Володимир Царук.

За даними Міністерства культури і туризму Туреччини, в травні цього року країну відвідало майже 50 000 українських туристів, а з початку поточного року — більше 160 000 українців.

2. Не гаряче.
Ще одна тенденція нинішнього туристичного сезону — стрімке скорочення ринку «гарячих» пропозицій.

«Сьогодні на ринку практично відсутні так звані гарячі тури. Їх катастрофічно мало з-за скорочення кількості чартерних програм, особливо з регіонів. Ряд авіаперевізників зменшили кількість бортів, використовуваних під перевезення туристів. Тому в цьому році відпочиваючих буде значно менше навіть у порівнянні з аналогічним показником минулого року. У 2014 році ми спостерігали падіння виїзного туризму від 60 до 70% порівняно з 2013 роком», — зазначає Ігор Голубаха.

3. Швидше і дешевше.
Ті з українських туристів, хто не бажає пересідати з закордонних маршрутів на українські, все частіше намагаються заощадити на тривалості поїздок. З цієї причини тури вихідного дня і короткі 2-3-денні тури в країни ближнього зарубіжжя набирають обертів.

«Наприклад, всередині турецького напрямку відбулася переорієнтація: люди стали менше їздити в Анталію і подібні місця та більше — у Стамбул, віддаючи короткі тури тривалістю 2-3 дні. Впевнений, що на весь поточний сезон ця тенденція збережеться, нехай і не з таким великим розривом між звичайними і короткими турами», — упевнений Йосиф Андрик.

4. Грузія
— у числі популярних маршрутів. Мода на гірські й морські курорти Грузії збережеться і в цьому сезоні, вважають експерти.

«Україна зараз на п'ятому місці за кількістю туристів, які відвідують Грузію, і навіть у цьому році, порівняно з минулим, є невелике зростання попиту на цей напрямок. Цьому сприяють збільшення кількості рейсів в Грузію і активна рекламна кампанія цієї країни в Україні. Спрогнозувати, як з цим напрямком будуть обстоять справи до кінця сезону, зараз складно. Якщо не будуть підніматися ціни на авіаперельоти, то 80 000-90 000 туристів з України в Грузії буде», — переконаний Володимир Царук.

Для порівняння, в минулому році Грузію відвідало близько 85 000 туристів з України.

5. Шенген
— довго і дорого. Вступають в силу нові правила оформлення шенгенських віз тільки погіршать ситуацію з і без того низьким попитом на шенгенські напрямки, кажуть оператори ринку.

«Від нововведень в умовах оформлення шенгенських віз цей напрямок безсумнівно постраждає. Уже з 23 червня для подачі документів на візу потрібно буде особиста присутність для здачі біометричних даних відбитків пальців. І питання навіть не в тому, що на оформлення віз буде йти більше часу. Будь-яка перешкода — це перешкода, і людина в такій ситуації кілька разів подумає, чи варто їхати двічі у візовий центр або консульство», — вважає Андрик.

Джерело:https://ukr.media/