Останні новини

Ціни на продукти восени виростуть на 40%

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України до осені очікує чергового стрибка цін.

За даними Держстату, інфляція в Україні в травні в порівнянні з попереднім місяцем, квітнем 2016 року, сповільнилася до 0,1% з 3,5%, зафіксованих в квітні до березня. У травні в порівнянні з попереднім місяцем найбільше подорожчали паливо і масла - на 5,8%, яйця - на 5,1%, алкогольні напої та тютюнові вироби - на 3,3%.


Причина подорожчання - інфляція.

За соціально-економічними прогнозами зростання цін на продукти в другій половині року складе близько 40%. Ціна на багато продуктів має прив'язку до курсу долара. Підняття цін на пряму залежить від того, що торговельні підприємства, особливо великі мережі, постійно збільшують націнку на продукти харчування. Товари першого споживання становили лише 15% в товарообігу торговельних мереж. Зараз ця цифра досягає 60%. Торговим підприємствам складно тримати звичний асортимент і відбуваються процеси самозаміщення на більш дешеві продукти, імпорт поступово зникає з полиць супермаркетів.

Як очікується, подорожчають основні продукти. У кожній галузі є свої додаткові причини зростання цін.

Підприємство "Укрхлібпром" до осені змушене буде підняти ціну через те, що використовує при випічці хліба 2 культури - пшеницю і жито. Підняття очікується саме на житньо-пшеничні сорти хліба.

У минулому році виробництво пшеничного борошна досягло 60 млн. тонн, а ось житнього борошна в країні катастрофічно не вистачає.

"Хліб грубого помелу завжди був дешевим і доступним. А сьогодні ціни на хліб будуть рости і вирівнюватися з іншими сортами ", - заявив гендиректор об'єднання "Укрхлібпром" Олександр Васильченко.
Соняшникова олія так само може вирости в ціні. Пов'язано це з подорожчанням виробництва соняшнику. Великі виробники вже заявили, що зростання цін буде пов'язано з підвищенням тарифів при виробництві олії.

М'ясна продукція до осені подорожчає ще приблизно на 30%.

У період відпусток підніметься ціна на м'ясо в результаті неприбутковості скотарства, адже в Україні було значно скорочено поголів'я худоби, досягнувши мінімуму.

Ціна на молоко і молочні продукти так само регулюється по сезону. Так як в зимові періоди молока отримують набагато менше, ніж в літні місяці. Відповідно, відбудеться стрибок ціни.

На кінець осені знову зросте ціна на гречку, так як зібраний урожай виявиться в 2 рази нижче, ніж очікувалося. Про це вже зараз говорять аграрії.

Ціни на вітчизняні овочі будуть продовжувати повільно зростати щомісяця по 10%, в результаті літньої посухи. Це буде тривати до тих пір, поки запаси не поповняться новим урожаєм. Потім українців очікує стабілізація ціни. Але вже до нового року ціна може зрости на 40% відразу - все через відсутність овочесховищ.

"Можна припустити, що до осені різких коливань на ринку не передбачається. Однак уже з жовтня вартість молока зросте. Поголів'я великої рогатої худоби щорічно скорочується. Цього року через подорожчання кормів і скасування податкових пільг для м'ясомолочних підприємств забій худоби збільшиться. Очевидно, що ближче до зими скорочення молочного виробництва компенсувати буде нічим", - відзначають експерти дослідницької компанії "Інфагро".

Основними факторами зростання цін можуть стати зміни в монетарній політиці НБУ, ослаблення гривні, а також посилення контролю над ціноутворенням, податками і митницею. У той же час, компенсувати зростання цін буде підвищена пропозиція українських товарів і продуктів, які не знаходять реалізацію в Європі і заблоковані для ввезення в РФ.

"Всі нормальні виробники продовольства орієнтуються на світові ціни. Єдине, що стримувало зростання цін в Україні - це падіння світових цін. За останні 20 років вони були на мінімумі. 10% зростання дасть повернення податку на додану вартість сільгоспвиробникам. Вони не зможуть збалансувати свої витрати і доходи, якщо не збільшать хоча б на 10% ціни за рахунок ПДВ. А можливо і на більше, це буде залежати від виду діяльності ", - повідомив економічний експерт Всеволод Степанюк.