Як безбідно жити на одну зарплату
Зарплата — дикий звір, якого необхідно приручити. Щоб він не тікав раніше, ніж ти встигаєш відчути його у своїх долонях, варто дотримуватися кількох важливих правил.
І все начебто добре: зарплату підвищили до бажаного рівня (хоча... коли її буває достатньо?), її видають у термін, ти обзавівся сучасними гаджетами. Але до кінця місяця ситуація стає сумною: доїдаються останні запаси провізії, корм для вихованця купується подешевше і так далі. Кожен раз ти коришь себе: мовляв, ну чому не можна було відразу відкласти пару тисяч до получки?! Переглядаєш, що купив: черговий щоденник, книгу, яку навряд чи будеш читати, шорти, хоча на дворі осінь — і думаєш: що ж я за дурень такий, зараз гроші припали б до речі.
«Зайві гроші ніколи не зайві.»
Ніл Гейман, англійський письменник-фантаст
Моментально виникає бажання змінити роботу, адже десь будуть платити більше, і тоді проблем виникнути не повинно. Але якщо вони в тебе є, справа зовсім не в роботі, а в тому, що ти не вмієш розраховувати бюджет так, щоб вистачило до кінця місяця на все найнеобхідніше. Ти розкидаєшся грошима, поки вони є, купуючи непотрібний мотлох.
Як взяти себе в руки?
Кілька простих правил, виконувати які спочатку здається неможливим. Але з часом, поступово привчаючи себе до них, ти зрозумієш, що вони реально діють! Перевірено на власному досвіді. :)
Правило № 1. Роби основні витрати в день зарплати, в крайньому випадку — на наступний день.
Подумай, на що ти стабільно витрачаєш гроші кожен місяць? Склади список із зазначенням орієнтовних витрат. Виглядати він повинен приблизно так:
продукти, які можуть довго зберігатися в шафі/холодильник/морозильник — 500 гривнів;
комунальні послуги — 2000 гривнів;
мобільний зв'язок та інтернет — 300 гривнів;
товари побутової хімії — 200 гривнів;
медикаменти — 500 гривнів.
Список, звичайно ж, може змінюватись, але основа характерна для більшості сімей. Як ти можеш помітити, це лише частина твого заробітку. Інша частина залишається. Запам'ятай: не варто заохочувати непотрібними покупками (наприклад, десятим чохлом на смартфон). В крайньому випадку, піди в боулінг, кінотеатр або на каток.
Правило № 2. Перед походом до супермаркету склади перелік усього необхідного.
Повір, вже під час першого походу в «Ашан» ти помітиш, що менше звертаєш уваги на речі, які не вказані у списку покупок. Так можна скоротити витрати приблизно на 200 гривнів.
Правило № 3. Не ведися на акції.
Вистачить купувати продукти і хімію тільки тому, що на них стоять червоні цінники або до них прикріплені привабливі пропозиції на кшталт «Третій безкоштовно» або «Другий за півціни». Ти ж і сам розумієш, що часто такі продукти просто залежуються в холодильнику і, по суті, ти їх просто викидаєш!
Правило № 4. Згадай про існування ринку.
Взимку в -30 ти не підеш туди, але влітку ринок — незамінне місце. По-перше, сюди привозять овочі і фрукти прямо з домашніх грядок, а значить, менше ймовірності наїстися хімікатів. По-друге, є можливість торгуватися, а отже, економити гроші! Не соромся питати, чи продадуть тобі картоплю на гривню дешевше, якщо ти береш 2 кілограми. Так роблять всі, продавці до цього звикли.
Правило № 5. Скарбничка — кращий друг.
Пам'ятаєш, в дитинстві були такі банки з прорізом в кришці? І керамічні скарбнички у вигляді всіляких звірів. Загалом, пора обзавестися коробочкою, в яку ти будеш відкладати 10-15% зарплати. Так ти забезпечиш себе заначкою на безгрошовий кінець місяця, якщо він все-таки буде безгрошовим, або відкладеш на велику покупку або навіть подорож. Тренуй силу волі!
Дружба з неприборканим звіром
Завдяки перерахованим правилам, ти перестанеш скаржитися друзям на те, що знову не вистачає грошей на заплановану гулянку. І до кінця місяця помітиш, що в холодильнику ще повно продуктів.