Останні новини

США поставили ультиматум Президенту

Після відходу з поста міністра Абромавичус ймовірно приєднається до політичного проекту Саакашвілі, який сподівається за підтримки США отримати прем'єрське крісло.

Відставка міністра економічного розвитку Айвараса Абромавичуса може серйозно зіпсувати відносини України і США.

На це вказує перша реакція Вашингтона на відхід литовського "варяга" з уряду Арсенія Яценюка.

Зокрема, на думку американського посла Джефрі Пайетта Абромавічус був у Кабінеті міністрів лідером реформ. Це означає, що відставку міністра Вашингтон запише в пасив президентської команди Петра Порошенка, на представників яких встиг списати всі свої невдачі сам Абромавічус.

По-суті, це перший публічний конфлікт, що виник між Держдепом і Банкової. І якщо Порошенко не зможе залагодити це кадрове питання, а також знайти оптимальний варіант збереження балансу сил в процесі переформатування уряду, то Україні доведеться готуватися до фінансового батога, який може застосувати США, щоб досягти потрібного їм розкладу в української влади.

Нагадаємо, що США спочатку виступали проти будь-яких серйозних кадрових змін у чинному уряді Яценюка. По-перше, тому що фігура глави Кабміну Вашингтон цілком влаштовувала. По-друге, тому що збереження уряду в нинішньому складі – це, нехай і слабка, але все ж гарантія збереження хиткого балансу сил на політичному олімпі України. А для США головне, щоб в нашій країні зберігалася така ось хитка політична стабільність. І вже звичайно амбіції окремих партій-учасниць коаліції, які мріють про дострокові вибори, їх не хвилюють. Але керівництво чудово розуміє, що поточний баланс сил в умовах тотальної недовіри суспільства і до прем'єра Яценюка, і до його партії "Народний фронт", довго не протримається. Отже, треба або міняти уряд, чим і зайнялися на Банковій, або йти на вибори.

Цієї хисткою ситуацією і вирішив скористатися Айварас Абромавічус, який заявив про свою відставку. Мовляв, не дають проводити реформи і ім'я їм – близький соратник президента Ігор Кононенко. При цьому вже колишній міністр Абромавічус забув розповісти про всі свої нереалізовані проекти і, що найголовніше, про те, що за 13 місяців своєї роботи він так і не зумів представити комплексну стратегію розвитку української економіки на наступні 5-10 років. Тепер зрозуміло чому – так просто пояснити свої невдачі, списавши все на оточення глави держави.

Ще один цікавий момент. Вчора, тобто за день до оголошення про відхід у відставку, Абромавічус зустрічався в одному зі столичних ресторанів з головою Одеської ОДА Михайлом Саакашвілі. Цей факт підтвердив сам губернатор. Що є лише додатковим доказом того, що догляд литовського "варяга" з уряду пов'язане не стільки з його міністерської діяльністю, скільки з його планами на майбутнє. А це участь у дострокових виборах в команді Саакашвілі.

Те, що Абромавічус стане одним з лідерів нового політичного проекту з одеським губернатором на чолі – сумнівів практично не викликає. Тим більше, що підтримка США, судячи з заяви Пайетта, йому особисто гарантована. Цілком ймовірно, що таку підтримку отримає і Саакашвілі, який вже розгорнув чергову інформаційну атаку на Кабмін, використовуючи, як інформпривід відставку свого соратника. І мета Саакашвілі цілком зрозуміла – використовувати розвал уряду для отримання благословення США на посаду прем'єра.

На що в підсумку зможе розраховувати у цьому контексті глава Одеської ОДА поки прогнозувати складно. Все буде залежати від подальших дій Банкової. Адже, як не крути, а відставка Абромавичуса вже спровокувала серйозне невдоволення Вашингтона. Через півтора місяці Петро Порошенко повинен відвідати США з робочим візитом і нескладно здогадатися, що там йому доведеться вислухати багато неприємного. Втім, до того часу у глави держави ще є час, щоб спробувати виправити ситуацію. А вирішити цю задачу можна лише з допомогою двох варіантів: або залагодити скандал з Абромавичусом і Кононенко і зберегти кістяк урядової команди Арсенія Яценюка без змін або запропонувати новий кадровий склад Кабінету міністрів, який влаштує всіх основних учасників коаліції та США.

Джерело