ЯК ВІДМОВА ВІД АТО ДОПОМОЖЕ ПОВЕРНУТИ ОКУПОВАНІ ТЕРИТОРІЇ?
Реінтеграція Донбасу.
Законопроект про реінтеграції Донбасу передбачає закінчення АТО, але можливість введення воєнного стану ще дискутується.
До кінця цієї сесії, орієнтовно 11-14 липня, Верховна Рада може прийняти закон про реінтеграції окупованих територій Донбасу. Робоча назва законопроекту, який розробляє парламентська робоча група на базі РНБО, – "Особливості державної політики щодо відновлення державного суверенітету на Донбасі". Документ передбачає перехід від проведення антитерористичної операції до військової, дає президентові право вводити надзвичайний і воєнний стан в окремих районах Донецької та Луганської областей, а також створює єдиний Штаб з вирішення проблем Донбасу, куди увійдуть СБУ, ЗСУ, Нацполіція, ДСНС та інші відомства. Крім того, за словами нардепів, які входять у робочу групу, прийняття законопроекту суттєво спростить жителям окупованих територій оформлення документів, отримання всіляких дозволів та свідоцтв, пільг та пенсій. Документ повністю заснований на Мінських угодах і передбачає виключно мирну реінтеграцію Донбасу. Експерти в цілому позитивно оцінюють ініціативу влади. Але при цьому говорять, що прийняти такий законопроект потрібно було ще в 2014 році після підписання друге Мінських угод.
Розробка законопроекту про реінтеграції окупованих територій Донбасу під куполом почалася трохи більше ніж півроку тому, коли на цій темі активно піарилися "Самопоміч" і "Батьківщина". Вони зареєстрували в Раді законопроект про тимчасово окупованій території України (окремих районів Донецької та Луганської областей), яким Росія визнавалася окупантом. Фактично ж, за словами нардепів від БПП і НФ, "Самопоміч" і "Батьківщина" пропонували убезпечитися від Донбасу колючим дротом, забути про жителів окупованих Росією територій і заблокувати процес звільнення заручників. Тоді ж Петро Порошенко заявив, що нам потрібен законопроект про деокупації та реінтеграції Донбасу, а не закон про окупацію, як пропонують "Самопоміч" і "Батьківщина".
До недавнього часу в Раді розроблялися три документа про деокупації та реінтеграції Донбасу. "Один авторства Найєма (Мустафа Найєм, нардеп від БПП – Авт.). Він в принципі досить непоганий, може, ми візьмемо його за основу і доопрацюємо, – розповідали джерела в Адміністрації президента. – Ще один розробляється іншими нардепами від БПП, і останній авторства НФ".
І, напевно, така коаліційна робота тривала б і далі, якби не заява секретаря РНБО Олександра Турчинова про те, що АТО себе вичерпала. За його словами, українське законодавство не відповідає новим викликам, так як передбачає застосування ЗСУ лише у разі оголошення війни або АТО і не надає автоматичного права на використання ЗСУ та інших військових формувань.
"Прийшов час не просто визнати окупованими деякі райони Донецької і Луганської областей, але на законодавчому рівні визначити засади державної політики щодо їх звільнення. Необхідна ефективна технологія захисту країни, а для цього потрібно законодавчо надати президенту право застосовувати ЗСУ та інші військові формування проти гібридної агресії з боку РФ. Потрібно створити постійно діючий в зоні протистояння Оперативний штаб з широкими повноваженнями, для комплексного управління ЗСУ, усіма силовими структурами, а також військово-цивільними адміністраціями. Уточнений законопроект "Про відновлення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями Донецької і Луганської областей" буде представлений президенту, після чого, сподіваюся, буде оперативно внесений у ВР", – заявив Олександр Турчинов.
Петро Порошенко одразу ж поспішив уточнити, що це він дав доручення розробити законопроект "Про реінтеграції окупованих територій Донбасу", який ґрунтується на Мінських угодах. Документ, за словами президента, визначить правовий режим окупованих територій, але про скасування режиму АТО мова не йде.
Вже сьогодні віце-спікер ВР Ірина Геращенко анонсувала, що незабаром робоча група, в яку входять близько 20 нардепів від БПП і НФ, закінчить написання законопроекту про реінтеграцію Донбасу, і він буде винесено на розгляд РНБО і зареєстрований у ВР.
Правда, за словами нардепів, які входять до складу робочої групи, на сьогоднішній день цілісного законопроекту про реінтеграції Донбасу ще немає. Є окремі пропозиції і положення, які будуть затверджуватися на основі концепції РНБО. Її, за словами члена робочої групи, нардепа від БПП Максима Курячого, візьмуть на найближчому засіданні Ради нацбезпеки, який відбудеться після повернення Петра Порошенка з Вашингтона.
Головні нововведення законопроекту про Особливості державної політики щодо відновлення державного суверенітету на Донбасі":
- оновлення правової бази та надання можливості військам тримати зброю та обороняти державу;
- перехід від проведення АТО до військового режиму;
- створення єдиного Штабу, який буде підпорядковуватися президенту і куди увійдуть СБУ, ЗСУ, Нацполіція, Нацгвардія, ДСНС та інші відомства;
- надання президенту права вводити надзвичайний або воєнний стан в окремих районах Донецької і Луганської областей;
- спрощення оформлення жителями окупованих територій документів, дозволів та свідоцтв, пільг та пенсій.
Ми сподіваємося, ця новина буде для вас корисною!
І ви поділіться нею з друзями та сім'єю!
Дякуємо!