Майбутнім пенсіонерам уріжуть виплати, а деяким доплатять 1000 гривень
Показник середньої зарплати планують підвищити і заморозити на кілька років.
В Україні вже цього року планують "осучаснити" пенсії мільйонам українців. З такою ініціативою ще 2016 року виступив прем'єр-міністр
Володимир Гройсман. Наприкінці минулого тижня при Міністерстві соціальної політики зібралася експертна група, яка обговорила деталі майбутнього "осучаснення". Уряд планує перерахувати пенсії з урахуванням нового показника середньої заробітної плати, а після цей показник заморозити на кілька років. В результаті вже діючі пенсіонери отримуватимуть більше, а ті українці, яким тільки належить вийти на пенсію, втратять частину виплат.
Як зміняться пенсії
Ще минулого року міністр соціальної політики Андрій Рева анонсував майбутнє "осучаснення" пенсій з урахуванням нового показника середньої зарплати. За словами члена робочої групи при Кабміні, старшого наукового співробітника Інституту демографії та соціальних досліджень Лідії Ткаченко, при перерахунку пенсій враховуватиметься середня зарплата в розмірі 3764 гривні. Зараз частина пенсій розраховані з показником середньої зарплати в розмірі всього 1917,91 гривні.
Як розраховується пенсія:
П = Зп * КЗ * Кс
П – розмір пенсії,
Зп – заробітна плата (середня зарплата за три роки до виходу на пенсію)
Кз – коефіцієнт заробітної плати (співвідношення своєї зарплати до середньої по країні)
Кс – коефіцієнт страхового стажу (кожен пророблений рік множиться на 1,35)
Показник середньої зарплати в Україні підвищать, однак разом з цим, як зазначає Лідія Ткаченко, його планують заморозити на кілька років. Крім того, в Мінсоцполітики пропонують знизити коефіцієнт стажу з 1,35 до 1. В результаті українці, які виходитимуть на пенсію протягом наступних кількох років (починаючи з 2018-го), втратять частину виплат.
"Це дуже невигідно для нових пенсіонерів. Дійсно, будуть використовувати оновлену зарплатну базу, але вони хочуть потім її на кілька років заморозити. Все робиться в ручному режимі, і для нових пенсіонерів це грабіж серед білого дня", – говорить Лідія Ткаченко.
Водночас чинні пенсіонери отримуватимуть більше. Наприклад, розмір пенсії для українця, який пропрацював 35 років і отримував середню зарплату, можна розрахувати так: 1917,91 * 1 * 0,47 = 901,4 гривні. З огляду на, що пенсія за віком в Україні не може бути нижче 1247 гривень, ще 345,6 гривні доплачують з Пенсійного фонду. Після "осучаснення" цю ж пенсію перерахують за формулою: П = 3764 * 1 * 0,35 = 1317 гривень. Однак, якщо зарплата, наприклад, була вдвічі вище за середню по країні, зараз пенсіонер (зі стажем 35 років) отримує 1800 гривень, а після "осучаснення" отримуватиме 2634 гривні.
"Є люди, яким на 50 гривень підвищать пенсію, а є і ті, кому підвищать більше, ніж на 1000 гривень. Виходить дуже великий розрив. Сказати, що це справедливо, складно. Як показав попередній досвід, при осучаснення найбільші підвищення отримують люди, які і так, як для України, досить багато отримують. А ті люди, у яких мізерні пенсії, отримають по 50-200 гривень. Але що зараз ці 200 гривень? Це зовсім не та сума, з якою можна говорити про те, що це суттєва надбавка до пенсії", – розповідає Лідія Ткаченко.
Як повідомило джерело в Мінсоцполітики, після "осучаснення", більше ніж на 1000 гривень розбагатіють 1,1 мільйона пенсіонерів. Надбавку від 900 до 1000 гривень можуть отримати 487 тисяч пенсіонерів, від 700 до 800 гривень – 460 тисяч. Решті (а це більше 3,5 мільйона українців) пенсію піднімуть від 50 до 700 гривень.
Головна проблема: де взяти гроші
"Осучаснення" пенсій обійдеться державі в 47,7 мільярда гривень. В Пенсійному фонді відповіли: в бюджеті на цей рік "осучаснення" не передбачено. "Бюджет формуються на основі чинних законодавчих норм", – пояснили у відомстві.
Гроші на перерахунок пенсій планують отримати за рахунок перевиконання бюджету Пенсійного фонду. Швидше за все, його проведуть у другій половині цього року. Пенсійний фонд (ПФ) поповнює за рахунок внесків працюючих українців (22% ЄСВ з кожної зарплати). За перших два місяці минулого року ПФ отримав 17,7 мільярда гривень, а за перших два місяці 2017-го – 20,6 мільярда гривень. Всього цього року в бюджеті передбачені надходження від ОСВ в розмірі 163,6 мільярда гривень, а минулого року – 107,1 мільярда.
Лідія Ткаченко припускає, що рішення про "осучаснення" залежить не тільки від перевиконання бюджету ПФ, а й від політичної волі керівництва країни. "Найімовірніше, зараз залежатиме не від того, скільки вони зберуть додаткових коштів, а від того, як вони узгодять це з Мінфіном. Це зараз скоріше питання політики, багато що залежить від того, яке рішення приймуть вищі особи нашої держави", – припускає член робочої групи при Міністерстві соцполітики.
Зазначимо, наразі 10 працюючих утримують більш як 11 пенсіонерів. За оцінками ПФ, 25% українців працюють неофіційно. З 26 мільйонів працездатних українців працюють тільки 16 мільйонів, а ЄСВ платять тільки 10,1 мільйона осіб. Решта – аграрії, працівники сфери послуг тощо – мають право не платити і активно цим правом користуються. За підрахунками Інституту демографії, 2050-го в Україні співвідношення працюючих до пенсіонерів буде 10 до 15.
На які ще зміни очікувати українцям
У Пенсійному фонді розповіли про те, що наразі розглядається можливість зобов'язати платити ЄСВ всіх працюючих українців. "У світі застосовується обов'язковість сплати страхових внесків для всього працездатного населення. Ми ще поки що вивчаємо цей та інші методи. Але є методи як добровільного залучення, так і обов'язкової сплати", – розповідає заступник голови ПФ Микола Шабмір.